Protože s klesající teplotou a zkracujícími se dny dochází k zastavení růstu nejen venkovních ale i pokojových rostlin, je důležité změnit i péči o ně tak, aby mohli na jaře opět bujně růst.
Zálivka a hnojení
Množství vody, které běžně vaše rostlina vyžaduje, se s příchodem podzimu rapidně snižuje. Protože rostlina již neroste, nepotřebuje tak velké množství zálivky na tvorbu nových listů ale pouze nutné minimum, které ji udrží při životě. Rostlinu tedy zalévejte spíše sporadicky a maximálně polovičním množstvím vody, než je pro vás běžné. Sukulentní rostliny postačí zalít 1-2x během měsíce, tropické rostliny pouze v případě úplného vyschnutí substrátu.
Hnojení pokojových rostlin během chladných měsíců se nedoporučuje, neboť během fáze klidu přijímá značně menší množství živin. Hnojení by tak mohlo být pro rostlinu fatální.
Přesazování
Rostliny, které potřebují nutně přesadit, přesazujeme nejdéle do konce září. V dalších měsících pak řízky rostlin ponecháme v množícím médiu a rostliny, které přerostly květináč, takto ponecháme až do jara. Obaly na květináče můžeme na rostlinách ponechat, v zimních měsících mohou ochránit kořenový bal před nižšími teplotami či chladným průvanem. Vhodné jsou jak plastové, ratanové či betonové vázy a květináče.
Teplota
Pokojové rostliny mají rády teploty nad 10-15°C. V jiném případě může docházet ke krystalizaci vodních kapek uvnitř rostliny a následnému přetrhání pletiva, což vede nejčastěji k opadu listí a uhynutí rostliny. Dalším příznakem ochladnutí rostliny jsou černé mapy na listech či úplnému zhnědnutí listů. V e všech případech dochází k nenávratným poškozením a často i k úhynu rostliny.
V opačném případě, kdy teploty v pokoji mohou dosahovat vysokých teplot, je nutné rostlinám dopřát vyšší vzdušnou vlhkost rosením či pomocí zvlhčovače vzduchu. Rostliny vždy přesuňte na místa, která jsou dostatečně vzdálená od radiátorů.