Jedním ze základních kamenů sci-fi žánru je mimo jiné také vyspělá technologie, která je často na mnohem větší úrovni, než jakou dnes disponujeme. Ta obvykle slouží k podkreslení vědecko-fantastické atmosféry celého díla, avšak v některých případech je použita jako součást děje.
Jedním z nejpopulárnějších klišé v tomto směru je to, že se naše přístroje a vynálezy obrátí proti nám, či že se na nich staneme tak závislými, že již bez nich nedokážeme žít. Často jsou také spojeny s takzvaným „návratem k přírodě“ a k „primitivnějšímu způsobu života“. Typickými představiteli mohou být filmy jako Matrix či Wall-e, avšak najdeme i mnohé další.
Tento typ scénáře je populární především proto, že mnoho lidí podvědomě znervózňuje současný rychlý pokrok v technologiích. Mají často strach, že jsou nové vynálezy chrleny bez ohledu na to, co mohou způsobit či jaké mohou mít následky, jen proto, aby jejich tvůrci a prodejci získali co nejvíce peněz.
Také je pravdou, že pronikají stále více do našeho každodenního života. Stačí se například zamyslet, zda by bylo možné vykonávat naše zaměstnání bez internetu, či zda bychom se doma obešli například bez ledničky. Jen málokdo také dnes vyrazí ven bez mobilního telefonu v kapse. Může se to ale obrátit proti nám?
Při troše opatrnosti nikoliv. Ačkoliv je totiž pravdou, že vědci vyvíjejí nové technologie téměř závratným tempem, i oni musí dodržovat zákonem dané regulace. A ty jsou stanoveny především proto, aby bylo zajištěno, že nový vynález bude naprosto bezpečný.
Součástí je mimo jiné také intenzivní testování, aby bylo nade vší pochybnost prokázáno, že nemůže nijak škodit. Teprve poté co prokáže, že splňuje veškerá kritéria, je povolen jeho komerční prodej. A ačkoliv je jasné, že úplatky a podvody se dějí, není jich zdaleka tolik, jak se nás katastrofické filmy a knihy snaží přesvědčit.
Dalším bezpečnostním prvkem, i když nezamýšleným, je konzervativnost mnoha lidí. Často trvá poměrně dlouho, než široká veřejnost novou věc skutečně přijme. A do té doby se případné negativní účinky dávno projeví. Je tedy jasné, že se v současné době nemusíme bát. Jistě, nikdo nemůže vědět, co budoucnost přinese, avšak prozatím můžeme být klidní.