Luštěniny nejsou stále doceněné, alespoň v naší zemi se jim nevěnuje patřičná pozornost, přestože obsahují většinu potřebných látek pro budování nových tělesných buněk, jejich regeneraci a správné fungování. Přispívají i jako součást imunitního komplexu v ochraně lidského těla proti bakteriologické a virové nákaze a v současné době je toto téma jedním z nejdiskutovanějších.
Mezi luštěninami se největší oblibě těší ty, s nimiž jsou lidé seznamováni v jídelníčku veřejného stravování a také v obchodech, kde jsou často k vidění v naklíčené podobě. A právě tam nelze přehlédnout drobné zelené fazolky mungo.
Mungo na sto způsobů
Drobné zelené plody můžete jíst na mnoho způsobů. Tím nejvíce rozšířeným jsou naklíčená semena, asi dva centimetry dlouhé, šťavnaté a křupavé výhonky. Pro svou nezaměnitelnou chuť jsou potravinovým doplňkem již řadu let a jsou poměrně běžnou součástí zeleninových menu.
Proč pouze doplněk – klíčky rostlin, a tedy i klíčky mungohttps://www.nakliceno.cz/mungo/ nejsou běžnou potravinou, jako například z obilovin upečený chléb. Při klíčení totiž dochází uvnitř plodu k mnoha biochemickým reakcím a přeměnám látek složitějších na jednodušší. Při tomto procesu se znásobuje množství vitamínů a enzymů a z výživového hlediska se jedná o velmi koncentrovaný zdroj. Kdybychom jich snědli najednou velké množství, řekněme plný talíř, značně bychom přetížili trávicí orgány a výsledek by měl spíše opačný efekt. Pro dospělého člověka stačí za den dvě až tři polévkové lžíce, každou z nich ve větším časovém odstupu.
Úprava vařením – jsou to přece jen luštěniny, a ty konzumujeme nejčastěji tepelně upravené – vařené. Var sice zlikviduje část vitamínů, ale opravdu jen malý podíl, takže není nutné tento způsob úpravy zavrhovat. Drobné odrůdy fazolí nejprve propláchneme ve vlažné vodě a přes noc je zhruba na 8 – 12 hodin namočíme do nádoby se studenou vodou. Za tu dobu v nich započne klíčící proces a zároveň se do vody uvolní některé látky, které brání vstřebávání živin. Vodu slijeme, luštěniny propláchneme a vaříme je s majoránkou nebo saturejkou. Vhodné je přidat i mořské řasy pro zvýšení obsahu minerálních látek. Dobu varu výrazně zkrátí tlakový hrnec, např. u fazolí z původních 90 minut až na 20 minut.