Zájem o ruční práce začíná pro většinu děvčat už v mateřské škole. Tehdy se v nich probouzí kreativita, která je bude doprovázet celým životem. Během školní docházky se postupně seznamují s materiály a technikami, které jsou pro textilní tvorbu nezbytné. Ať už to jsou kousky látek, které se dají využít při tvorbě oblečení na panenky či prostírání do jejich pokojíčků. Či zbytky bavlněných přízí, které poslouží k výuce háčkování či pletení. Bavlnky zase inspirují k výšivkám, kterými už lze dozdobit i kousky vlastního oblečení. Všechny tyto dovednosti ženy nejvíce zúročí při zařizování vlastní domácnosti. Tvorba nového domova je tou nejvíce inspirativní. Od šití záclon, závěsů, prostírek či výrobě polštářků. Časem se přidá zhotovení či úpravy oděvů pro děti a pletení ponožek pro vnoučata.
Z kousku látky, příze, bavlnky či klubíčka vlny
Patchworkje v současné době jedna z nejoblíbenějších textilních technik. Jde o sešívání malých a různě barevných kousků látek. Využít se dají veškeré odstřižky, kterých je v každé domácnosti habaděj. Dají se z nich vytvořit nejen pomůcky do kuchyně, jako jsou prostírky a chňapky, ale i deky, koberečky, polštářky, nákupní tašky. Hračky, ušité touto metodou, jsou dětmi hodně oblíbené. Při troše šikovnosti jde patchworkem vyrobit i vánoční ozdoby.
Pleteníje dovednost, kterou se učí zvládnout děvčata už na základní škole. Na konci minulého století se pletení stalo téměř nutností, protože na oděvním trhu tyto výrobky chyběly. A tak si módní šály, čepice či svetry musely ženy uplést vlastníma rukama. Mnohé si proto tenkrát zakoupily i pletací stroje. V současné době je pletení jedna z nejoblíbenějších prací všech babiček. A vnoučátka ocení jak pletené ponožky, tak huňatou čepičku.
Výšivkou je možné dodnes zkrášlit nejednu textilii a dodat jí originalitu. Touto technikou si děvčata dozdobují kapesníčky do tanečních či dárkové balíčky pro své nejbližší. Je to technika, kterou sice v současnosti nahrazují stroje, ale ruční výšivka má pořád svoje kouzlo.