Rozhodně platí, že naprostá většina z nás chce ušetřit co nejvíce peněz. Proto kupujeme co nejlevnější výrobky, často na úrok kvality. Zajímavé však je, že u elektroniky to obvykle neplatí, a to i přesto, že velmi rychle zastarává.
Koneckonců se o tom můžeme přesvědčit sami. Stačí se jen podívat, kolik dnes v průměru stojí model mobilního telefonu, který byl před dvěma roky horkou novinkou. Dnes o něj prakticky nikdo ani nezakopne, a tomu odpovídá i jeho cena.
Otázkou samozřejmě je, co nás nutí kupovat neustále nové modely, ačkoliv ty staré značně klesají na ceně. A to se netýká jen mobilních telefonů, ale také počítačů, herních konzolí a další podobné techniky.
Z části za to mohou výrobci sami, neboť ti z pochopitelných důvodů toto chování podporují. Například tím, že nové aplikace budou kompatibilní pouze s novými modely, případně podpora těch starých brzo končí. Pokud tedy chce uživatel využít onen přístroj naplno, nezbude mu nic jiného než si kupovat neustále nový model.
Tato taktika je účinná především na mladé lidi, kteří skutečně chtějí mít vše, co daný přístroj nabízí, plně k dispozici. Jsou to například nejen aplikace, ale i rychlý internet, možnost videohovorů a další vymoženosti, které starší typy nemají.
Celé věci samozřejmě pomáhá i rychlý rozvoj nových technologií. Ten je prakticky na denním pořádku. Stačí si vzpomenout, že zatímco ještě před pár lety mobilní telefony sloužily prakticky pouze k volání či posílání SMS zpráv, dnes jde v mnoha případech prakticky o kapesní počítač se vším, co k tomu patří.
Je jasné, že pro běžného člověka to není ideální situace. Rozhodně ne v případě, kdy tyto přístroje potřebuje například ke své práci. Zde by mu však na ně měl přispět zaměstnavatel. A pokud je využíváte jen pro zábavu, je dobré se zamyslet nad tím, zda je skutečně nutné jej tak často obměňovat, zvláště když ten stávající ještě slouží dobře. Díky tomu totiž můžeme ušetřit podstatnou částku peněz, a to se vždy hodí.